Super-seenioride maailmameistrivõistlused peeti tänavu Horvaatias Umagis ja Novigradis. Superseeniorideks kutsub ITF üle 60-aastaseid tennisiste ja MM-i kavas olid nii võistkondlik kui individuaalturniir igale vanuseklassile  (iga vanuseklass hõlmab  5- aastast perioodi, mängija vanus määratakse sünniaasta põhjal).

Eesti osales võistkondlikul turniiril kahe tiimiga M60+ ja M65+, lisaks sellele osalesid individuaalturniiril Riina Raig (N60+), kes võttis osa nii üksikmängu-, paarismängu- kui segapaarismängu turniirist ja Sven Eving, kes osales vaid vanuseklassi M65+ meespaarismängus, partneriks leedulane Petras Vozbutas.

Ja nüüd lühidalt kõigest juhtunust. Kõigepealt üks mälumängu küsimus: Milline linn oli Austria-Ungari impeeriumis elanike arvult neljandal kohal pärast Viini, Budapesti ja Prahat? Samas linnas oli sadamas ka Austria-Ungari sõjalaevastik.

Väike ja mugav Triesti (it. Trieste) lennujaam Itaalias oli osavõtjate saabumiskohaks üle maailma, kust mängijad läbi Itaalia ja Sloveenia Horvaatiasse toimetati (taipasite vist, et Triest oli ka küsimuse vastuseks). Mängud toimusid suuremalt jaolt hotellide tennisekeskustes, ainult Umagis endas oli nn ATP- staadion, mis on omaette suur tennisekeskus ja ainsa kohana suuteline mängijatele pakkuma tasuta WiFi-t. Kaugeimad väljakud asusid ligi 50 km kaugusel Umagist, mistõttu oli võistlejatel alatasa logistilisi probleeme õigeks ajaks kohalejõudmiseks.

Võistkondlikul MM-l on kõige tähtsam asi kaptenite koosolek ja loosimine, sest hea loos annab parema lõppkoha saavutamisel palju rohkem, kui üks-kaks matšivõitu. Loosimisel on tähtis saada sellisesse alagruppi, kus on kolm osavõtjat, sest neljases alagrupis viimasele kohale jäänu on automaatselt mudaliigas, st hakkab selgitama viimaseid kohti. M60+ klassis oli osavõtjamaid 28, M65+ 30. 

M60+ meeskonnal ei vedanud, nad loositi neljasesse alagruppi koos Mehhiko, Šveitsi ja tugeva Austriaga. M65+ meeskonnal oli põhjus rõõmustada – kolmene alagrupp koos ülitugeva USA ja nõrgukese Iirimaaga.

 

Esimene võistluspäev, esmaspäev, 10.september 2012

M60+ Eesti- Šveits; M65+ Eesti - Iirimaa.

Tõnis Kukk mängis oma debüüti konarlikult ja kaotas Rolf Spitzerile 1:6 1:6. Meie esireket Tõnu Ottoson seevastu mängis Hans Huberiga üsna tasavägise mängu, ent kaotas ikkagi 2:6 3:6, paarismäng oli formaalsus,  Enn Kunila ja allakirjutanu kaotasid 0:6 4:6. Aga niipea, kui vastased veidigi tempot alla lasid, saime 4:3 ette ja oli ka võimalus 5:3 juhtima minna. Kokku kaotus 0:3.

M65+ mehed alustasid Katoro hotelli tennisekompleksi väljakutel ja Ants Sepp  mängis George Lucas’iga. Mäng kulges nagu Ameerika mägedel – üles alla, lõpuks meie mees kaotas 6:7, 4:6. Seevastu meie esireket Sven Eving ei andnud iirlaste esireketile Aiden Deery’le erilisi võimalusi  6:1 6:2. Otsustav paarismäng tuli meile 6:2 6:3 hoolimata sellest, et iirlased värsked mehed välja panid. Võit tähendas seda, et meie võistkond oli kindlustanud alagrupis praktiliselt teise koha.

 

Teine mängupäev, teisipäev, 11. september 2012

M60+ Eesti – Austria; M65+ Eesti USA

Tõnu Ottoson palus sel päeval puhkust, nii mängis esireketi kohta Tõnis Kukk ja teist reketit  Enn Kunila. Hilisem üksikmänguturniiri veerandfinalist Albert Grimm pingutas täpselt niipalju, kui võiduks Ennu vastu vaja. Kui nägi, et geim hakkas ära minema, pani pikkade täpsete löökidega oma paremuse maksma, tulemus  0:6 0:6. Tõnis Kukk  vastaste esireketi  Harald Hellmonsederi vastu hea partii, kuid kaotas Saksa liigas elukutselisena mängivale austerlasele 1:6 1:6. Paarismäng ei otsustanud enam midagi ja oli üsna tasavägine. A.Grimm-A. Haupt-Buchenrode  võitsid H.Raivet-T.Ottosoni 6:2 6:3 . Individuaalturniiri paarismängutabelis olid H.Hellmonseder ja A.Haupt-Buchenrode esimese paigutusega, paar polnud küll sama, aga annab ettekujutuse austerlaste tasemest. 0:3 Austriale.

Tundus, et Eesti M65+ mehed hilisema maailmameistri USA vastu eriti ei pingutanudki.

Sven Eving – Brian Cheney  0:6 2:6; Kalju Aigro – James Parker 0:6 0:6, K.Aigro – A.Sepp – Armistead Neely – Richard Johnson 0:6 0:6. Ameeriklased (näiteks J.Parker) olid kunagised tippmängijad juba nö Leiuse-ajastul ja ei olnud oma oskusi  unustanud. 0:3 kokkuvõttes.

 

Kolmas mängupäev, kolmapäev, 12. september

M60+ Eesti -Mehhiko 

Meie M65+ tiim oli vaba (kolmese alagrupi õnnistus), noorematel meestel oli ees võistlus viimaste kohtade pärast. Juba öösel  algas tugev torm ja vihm, mänge lükati mitu korda edasi. Temperatuur langes 26 kraadilt 15 kraadile, pikk dress ja soojendusvestid kulusid nüüd marjaks ära. 

Teiste reketite võistluses alustas maruliselt Tõnis Kukk, kes läks avasetis Jesus-Oscar Aquiqe –Ortizi 5:2 juhtima ja tundus, et keegi ei suuda väärata Tõnise võitu. Seisul 5:3 oli Tõnisel 2 settpalli, seisul 5:4 veel üks, kuid seti võitis mehhiklane 7:5 , kes kogus sellest setivõidust piisavalt enesekindlust ja võitis ka teise seti 6:3. Valus kaotus.

Esireketite võistluses oli Tõnu Ottosonil  Armando Trigo-Tapia vastu võimalusi, ent tasavägised geimilõpud läksid käest. 2:6 3:6 mehhiklasele. H.Raivet-E.Kunila kaotasid ka mitte midagi otsustanud paarismängu 2:6 2:6 ning olimegi langenud viimase koha mängudele. Lisaks kaotusekibedusele peeti viimaste kohtade play-offi mängud peeti Umagist 30 km kaugusel, kuhu oli ääretult vilets ühendus.  

 

Neljas mängupäev, neljapäev, 13. september, play-offid

M60+ : Eesti –Uus-Meremaa (kohad 25-28), M65+: Eesti- Holland (kohad 9-16)

Nagu ikka, peeti kõik matšid ühel ja samal väljakul, algul teised reketid, siis esimesed ja lõpuks paarismäng. Tõnis Kukk alustas Richard Wildingi vastu rabedalt, eksis ja kaotas avaseti 1:6. Teise setis hakkas Tõnise mäng kosuma, eduseisul 5:4 oli tal võimalus saada settpall, ent vastane lõi raamiga kõrge lendpalli, mille tuul lõpuks ka sisse tõi ja milleni Tõnis ei jõudnud. Valus kaotus 5:7.

Tõnu Ottosonil oli Saksa liigas mängiva  Quentin Masey vastu raske. Nii kui  pall veidike lühemaks jäi, järgnes äralöök. Oli hämmastav, kuidas jässakas  ja tüse Masey liikus nagu kass ja sai palli võimsalt lendama. Polnud ka ime, sest individuaal-MMi paarismänguturniiril võitis Q.Masey koos austraallase M.Batesiga esikoha. 0:6 0:6. Paarismängus õnnestus Enn Kunilal - Heino Raivetil saada kummaski setis üks geim ja  üldkaotusest 0:3 polnud pääsu. 

M65+ Eesti Holland kohtumises olid hollandlased parasjagu üle  A.Sepp kaotas Louis Perez Nietole 2:6 2:6 ja S.Eving  Hans Adama van Scheltemale 1:6 4:6 ja paarismängu ei mängitudki. Individuaalturniiril jõudis H. Adama van Scheltema finaali. Kaotus 0:2 (paarismängu ei mängitud halva ilma tõttu)

Viies mängupäev, reede, 14. september

 M60+ - vaba, M65+ : Eesti -Rootsi

 „Täna tuleb suur taplus ja teine suur võit Rootsi üle“. Siinkohal pidas Sven esimese võidu all silmas Saaremaa viikingitest mereröövlite poolt Sigtuna linna hävitamist 1187. aastal. 

Tundus, et Ants Sepp läks Sven-Ake Svenssoni vastu ilma sõjaplaanita. Esimene sett 1:6. Teises setis sai Ants sõjaplaani selgeks, hakkas rootslast töötlema, kasutas krosslööke ja jooksutas Sven-Aket üsna edukalt, väga lähedal oli ka 4:5, kuid lõpuks tuli siiski kaotus 3:6. Esireketite võistluses ei tõotanud algus Sven Evingule Henrik Andreni vastu midagi head, avasett  5:7. Teises setis leidis Sven vastumängu võimalusi ja võitis selle 7:5, kuigi rootslane oli ka selles setis ees.  Selleks ajaks oli kogu Soome delegatsioon kogunenud tribüünidele Eesti toetuseks. Ei tea kas seetõttu, aga Svenil õnnestus kolmas sett võita 6:4. Väike vaheaeg ja otsustav paarismäng.  Meie mehed kaotasid avaseti  5:7. Teises setis said rootslased ette 5:2. Vaevaga tuleb 5:3. Siis said rootslased kolm punkti ja neil oli kolm matšpalli. Meie mehed ei murdunud, kuni lõpuks tuli võit 7:6, tie-break 8:6. Otsustav sett läks visalt kuni täpselt sama seisuni 7:6 (6), kui meie mehed võisid õhtuhämaruses käed võidu märgiks taeva poole tõsta (mängiti kunstvalguses). Rootslased lahkusid noruspäi. Vähe sellest, eelmisel päeval olid nad sama tulemusega kaotanud ka Zimbabwele.

 

Kuues mängupäev, laupäev , 15. september

M60+: Eesti – Belgia.  M65+: Eesti - Kanada

Nooremad mehed ei saa Belgia vastu, mängu on, aga geime ei saa. 28.koht on tõsiasi.

Erik Jottier – Tõnis Kukk 6:0 6:0; Robert van Malder – Tõnu Ottoson 6:1 6:2; E.Jottier – Michel de Marneffi – E.Kunila –H.Raivet 6:1 6:1

Vanemad mehed ei saa Kanada vastu, meie liider S.Eving on täiesti läbi ja ei mängi. Kalju Aigro on tubli ja võidab avaseti, ent siis on jõud otsas. Paarismängu ei mängitud.

K.Aigro – Donald McCormick 6:1 0:6 0:6, Ants Sepp – Hy Glick 3:6 3:6

 Kaotus 0:2. 

Kokkuvõttes tuleb öelda, et vanemad mehed mängisid täiesti arvestataval tasemel ja saavutasid kaks matšivõitu, noorematel  meestel on praegu nõrgemad aastakäigud, ent vaatame lootusrikkalt tulevikku, M60+ klassi on lisandumas mitu väga head mängijat  - R.Anderson, T.Lehtmets, A.Purju jpt.

Individuaalturniiril oli Eesti samuti esindatud. Sven Eving mängis kaasa meespaarismängu koos leedulase Petras Vozbutasega ent nende osavõtt piirdus ühe kohtumisega, kuna kaotati  6. paigutusega  Austraalia paarile Peter Keller – Alan Walsh 1:6 2:6, kes jõudsid veerandfinaali ja kaotasid seal pingelise mängu hilisematele võitjatele Jorge Camina Borda – Jairo Velascole.

Riina Raig osales kõigis kolmes mänguliigis. Riina mängust oli näha, et ta oli tõsiselt treeninud ja motiveeritud. Kahjuks esines ka tema mängus eesti mängijate sügisesi vajakajäämisi – lihtvigu, eriti otsustavatel hetkedel. Aga mina pole Riinat nii hästi mängimas igatahes näinud.

WS60+, 128-tabel, 64 hulgas Riina Raig – Regina Fontanelli 4:6 2:6. Lisaks sai Riina kaks võitu lohutusturniiril. 

WD60+, 32-tabel, I ring Riina Raig – Carole Caldwell (Iirimaa) – Elena Pokladok – Tamara Rudenko (Venemaa)  7:5 2:6 8:10

XD60+, 32-tabel, I ring Riina Raig – Vladimir Nazarenko (Ukraina) – Jole Cervidori – Alberto Mornacchi (mõlemad Itaalia) 3:6 6:2 6:10

Järgmisel aastal on superseenioride MM kahes linnas Prostejovis Tšehhis ja Pörtschachis Austrias. Seniks peame rohkem treenima.